I ri Skënderbeu, letërkëmbimi me sulltanët Shiko më të madhe

Skenderbeu, leterkembimi me sulltanet

Mark Palnikaj GP0014

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Për herë të parë vijnë në shqip 8 letra të rralla që heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu pati me sulltanët osmanë në periudhën që udhëhiqte luftën në Arbëri. Këto dokumente të rralla, që janë edhe fakte me vlera të çmuara historike janë gjetur në arkivat italiane

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928271020

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Studiuesi Mark Palnikaj sjell një botim të rrallë për historinë e Shqipërisë me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut. Ai ka gjurmuar letërkëmbimin që ai ka pasur me sulltanët osmaë në periudha të ndryshme. Janë 8 letra që janë marrë në origjinal nga Arkivi i Napolit dhe Arkivi Sekret i Vatikanit.

Dokumentet janë transkiptuar nga latinishtja në italishten e sotme nga Lovro Gavran dhe Angela Pinto dhe më pas kanë ardhur në gjuhën shqipe.

Dokumentet origjinale janë botuar krahas përkthimit në shqip. Libri ka një studim hyrës dhe vjen për lexuesit në kuadrin e Vitit të Skënderbeut që ka shpallur qeveria shqiptare.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe142
ISBN9789928271020
RedaktoriLovro Gavran, Meli Balla
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat21 x 29.7
PërkthyesiLovro Gavran, Angela Pinto