Fshati mbi shtatë kodrina Shiko më të madhe

Fshati mbi shtate kodrina

Kasem Trebeshina BZ0006

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Trebeshina i hap për herë të parë lexuesit një dritare për të hyrë në një botë fantazie që ngjason me atë të rrëfimeve të Mitrush Kutelit. Stili surrealist i asaj çka autori e quan “realizëm poetik” i tij është rezultat i revoltës së vetëdijshme kundër rrymës sunduese të realizimit socialist 

Më shumë detaje

9 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët150
ISBN9789951082174

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Thanë për librin

Kjo novelë është mbase më e ngulitura në traditën shqiptare, sidomos te rrëfimi popullor. Njëkohësisht ajo është mbarsur me elementin e absurdit dhe të dyshimit të vazhdueshëm, mbi të vërtetat e botës “reale”. në letërsinë tonë të shkruar ky lloj konceptimi, që autori e quan “realizëm simbolik” ka për fqinj ndoshta vetëm tregimet me kukudhë e me engjëj të Mitrush Kutelit...

Ardian Klosi

 

Trebeshina i hap për herë të parë lexuesit një dritare për të hyrë në një botë fantazie që ngjason me atë të rrëfimeve të Mitrush Kutelit. Stili surrealist i asaj çka autori e quan “realizëm poetik” i tij është rezultat i revoltës së vetëdijshme kundër rrymës sunduese të realizimit socialist

Robert Elsie

 

Fshtati mbi shtatë kodrina është një prozë mbi fshatin shqiptar, më saktë mbi Shqipërinë, jetën dhe njeriun e saj, duke u vështruar shpirti, mendësia, mitologjia, faktet dhe ngjarjet markante historike, adetet dhe zakonet shqiptare.

Sylejman Syla

 

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët150
ISBN9789951082174
Titulli origjinalBUZUKU
V. Bot2016
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë