I ri Hija e maleve – Tregtar flamujsh Shiko më të madhe

Hija e maleve – Tregtar flamujsh

Ernest Koliqi A-006084

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Hija e maleve dhe novela të tjera” është një përmbledhje e novelave të Ernest Koliqit kuruar, përgatitur për botim dhe me parathënie nga Ardian Ndreca.

Më shumë detaje

1956 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Berk
ISBN9789928462756

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri vjen si bashkëpunimi i dytë i botimeve “Berk” me Qendrën e Studimeve Albanologjike "Shejzat Pleiades". Për më shumë se katër dekadave veprës së Koliqit i mungoi lexuesi, pasi ajo, si vetë autori vuajtën një “damnatio memoriae” prej regjimit komunist.

Vetëm mbas vitit1990 Koliqi, së bashku me nji plejadë autorësh të tjerë, u rikthye në atdhe. Tek novelat e botuara në këtë vëllim anastatik, lexuesi gjen gjenealogjinë e peizazheve të jetës urbane shqiptare në gjysmën e parë të shekullitXX: teknikën, shkollën, marrëdhënie të reja në prodhim, universitarët që vinin nga jashtë shtetit, çtendosjen politike të viteve ‘30, apo emancipimin e përgjithshëm shoqëror.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe441
ISBN9789928462756
RedaktoriPergatiti Ardian Ndreca
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë