Për të mos vdekur nga mafia Shiko më të madhe

Për të mos vdekur nga mafia

Pietro Grasso BOG0096

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Piero Grasso, Kreu i Antimafias Italiane, si aktori i parë në këtë betejë, rrëfen ngjarje dhe materiale të rralla rrënqethëse, analizon në thellësi dhe nga brenda fenomenin e këtij "sindromi", zbërthen ne detaje të hollësishme mënyrën si vepron kjo organizatë në Itali dhe jashtë saj.

Më shumë detaje

43 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
Fletët288
ISBN97899280-0020

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

PIERO GRASSO Kryeprokurori Kombëtar i Antimafias Italiane. Cila është në vërtetë Mafia para dhe pas Bernardo Provencianos? Si dhe në çformë është instaluar dhe funksionon ajo? Çfarë roli ka dhe a është bosi korleonez Francesca La Licata pika e referimit mbi filozofinë e marrëdhënieve dhe funksionimin e strukturave të mafias, mbi veset dhe virtytet dhe pse herë pas here në kohë janë dobësuar politikat antimafia? A është Mafia një virus? Nëse "Gomorra' dokumenti letrar i Savianos, trazoi psikologjinë e njerëzve të thjeshtë, faktet tronditëse që sjell libri "Për të mos vdekur nga Mafia" i Piero Grasso-s, janë dëshmia e gjallë mbi funksionin, kodet, krimet dhe lidhjet e afërta me politikën dhe pushtetin e Mafias. Piero Grasso, Kreu i Antimafias Italiane, si aktori i parë në këtë betejë, rrëfen ngjarje dhe materiale të rralla rrënqethëse, analizon në thellësi dhe nga brenda fenomenin e këtij "sindromi", zbërthen ne detaje të hollësishme mënyrën si vepron kjo organizatë në Itali dhe jashtë saj. Cili është roli i Mafias shqiptare dhe kosovare rrezikshmëria dhe pse ajo i "shkel rregullat e lojës" pa asnjë kriter, vendi i saj në hartën e krimit ballkanas dhe atë botëror e analiza të tjera janë "skeda" të rëndësishme brenda këtij libri. Falcone e Borselino është nisja e itinerarit të kësaj vepre komplekse dhe të rrallë. Nga stacioni i mirënjohjes për heronjtë antimafia te shkallët e godinës politike dhe "Që të mos vdesim nga Mafia", Piero Grasso na bën ftesë për të lexuar këtë Libra guximi. Por edhe të kemi kujdes!?

Të dhëna

Lloji i botimitHardcopy
Fletët288
ISBN97899280-0020
V. Bot2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMimoza Hysa