Proza e Kutelit Shiko më të madhe

Proza e Kutelit

Behar Gjoka IA0074

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mitrush Kuteli sot ka vendin në letërsinë shqiptare, sigurisht jo në atë vend që ia caktuen historiografët në vëllimet e kritikës e të periodizimit të letërsisë sonë. Diçka e tillë arsyetohet me faktin sepse Kuteli na paraqet si letrar një njeri kulture si vetje fort komplekse. Si i tillë, nuk i përket plotësisht apo mbetet mik triditësh, vetëm për kalim, kudo të vendoset mbrenda kllapëve të izmave.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Ideart
Fletët176
ISBN9789994364804

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mitrush Kuteli nuk i përket plotësisht apo mbetet "mik tri ditësh", vetëm për kalim, kudo të vendoset brenda kallëpeve të "izmave". Bile, si njeri e poet ai Dhimitër Pasko e Mitrush Kuteli, mund të quhet toskë e gegë, jo vetëm në gjuhë e stil; botnisht i tha vetes kosovar në poemën e vet fort të prekshme. Vepra e tij në tanësi mbetet e pazbulueme, nën hijen e vet. Behar Gjoka është shkrimtar shqiptar. Ai është i pranishëm në media edhe me artikuj për problematika të ndryshme politike e shoqërore. Është autor i botimeve: Udhëkryq : rrëfenja dhe pasrrëfenja - 1996 Shitësi i gurëve të varrit : roman - 1999 Poetika e Budit - 2002 Proza e Kutelit : studim - 2004 Trebeshina-ajsbergu i letrave shqipe : studim - 2005 Mashtrim i bukur : roman - 2006 Sistemi letrar piramidal : shqyrtime teorike dhe tekstologjike - 2007 Kadare i rilexuar : studim - 2008 Orët e ringjalljes : roman - 2009 Martin Camaj : shkrimtaria e tij - 2010 Kuteli dhe letrarja : studim - 2010 Agim Gjakova, shkrimtari i të dy anëve të kufirit - 2011 Autonomia e kritikës letrare - 2012 Fenomeni Blushi - 2013

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët176
ISBN9789994364804
V. Bot2004
VendodhjaTirane
GjuhaAnglisht
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë