Mesjeta, ne zanafillat e identitetit europian Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Mesjeta, ne zanafillat e identitetit europian

Jacques Le Goff DK0043

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një vepër që ka në qendër të saj analizën e shndërrimeve në jetën e përditshme dhe ndikimi i tyre në evolucionin e shoqërisë. Në këtë libër autori përpiqet tu japë përgjigje disa pyetje të tilla si: Çnënkuptojmë me fjalët aq shpesh të përdorura Identitet Europian? Si ka lindur ky identitet? Cilët janë elementët mbi të cilët ai ngrihet? Një tekst i thjeshtë e lehtësisht i lexueshëm që hedh dritë mbi shumë aspekte të historisë mesjetare e sidomos mbi ato elemente mbi të cilat ngrihet identiteti i sotëm europian. Ky libër është tepër i vlefshëm si për nxënësit ashtu edhe për mësuesit.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN97899927 780 3 2

520 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Jacques Le Goff, lindur në vitin 1924, konsiderohet sot si një ndër historianët e specialistët më të mirë të Mesjetës evropiane, temë së cilës ai i ka kushtuar një numër mjaft të madh veprash. Në qendër të veprës të tij është, para së gjithash, analiza e shndërrimeve në jetën e përditshme dhe ndikimi i tyre në evolucionin e shoqërisë. Ndër veprat e tij më të rëndësishme, veç librit «Qytetërimi i Perëndimit Mesjetar», të përkthyer në shqip, mund të përmenden «Tregtarët dhe bankierët në Mesjetë» [1956]? «Intelektuali në Mesjetë» [1957]? «Për një tjetër Mesjetë» [1977]? «Lindja e Purgatorit» [1981]? «Imagjinari Mesjetar» [1985]? «Historia dhe kujtesa» [1988]? «Shën Luigji» [1996], si dhe shumë të tjera. Ç'nënkuptojmë me fjalët aq shpesh të përdorura «identitet evropian»? Si ka lindur ky identitet? Cilët janë elementët mbi të cilët ai ngrihet? Këto janë disa nga pyetjet të cilave historiani jacques le goff, një nga figurat më të shquara të mendimit të sotëm evropian, kërkon t'u japë përgjigje në këtë libër. Një tekst i thjeshtë e lehtësisht i lexueshëm, që hedh dritë mbi shumë aspekte të historisë mesjetare e sidomos mbi ato elemente mbi të cilat ngrihet identiteti i sotëm evropian. Një libër që sqaron shumëçka për një temë mbi të cilën sot debatohet aq shumë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe132
ISBN97899927 780 3 2
V. Bot2012
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiPersida Asllani