Cmim i reduktuar! Antropologji e Kanunit Shiko më të madhe

Antropologji e Kanunit

Nebi Bardhoshi BPS0052

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Antropologjia e Kanunit, me autor Nebi Bardhoshin, paraqet dhe problematizon debatin teorik në dijet sociale, kryesisht në antropologjinë e së drejtës

Më shumë detaje

5 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
Fletët232
ISBN9789928185389

850 Lekë

-15%

1 000 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Duke u fokusuar te kanuni, e drejta zakonore, autori shqyrton raportet pushtet-dije në mendimin antropologjik, përthyerjen e këtij raporti në jetën e përditshme, kushtin e pluralizmit ligjor, regjimet hierarkike mes rendeve të ndryshme ligjore, duke vënë në qendër raportet komplekse mes të drejtës kanunore dhe asaj shtetërore. Gjakmarrja, martesa dhe prona, janë tri çështjet rreth të cilave lëvrohet teza e liminalitetit dhe e liminalizimit të kulturës prej shtetërores. Libri mbyllet me ftesën për të parë se si shtetërorja moderne përdor kulturën apo aspekte të saj, për të klasi­kuar njeriun si jo-krejt-njeri dhe se si, ajo i jep për atribut vetvetes, shndërrimin e jo-krejt-njeriut në, më në fund, njeri.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët232
ISBN9789928185389
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë