I ri Ti je gjuha qe flet Shiko më të madhe

Ti je gjuha qe flet

Nicola Grandi A-001859

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Ti je gjuha që flet” është ndër botimet fare të rralla teorike në shqip mbi tipologjinë gjuhësore. Afërmendsh që koncepti “tipologji” gjendet në ravgimet gjuhësore albanologjike, por vetëm si term i gjuhësisë historiko-krahasuese apo asaj të arealeve.

Më shumë detaje

897 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Çabej
ISBN9789995635503

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nëse sot, në ag të mijëvjeçarit të tretë do të këqyrnim hartën gjeolinguistike të Tokës, do të gjendeshim ballas me një Babel gjuhësor marramendës. Njehsimet tashmë përcaktojnë në fakt se në planetin tonë fliten rreth 6000 gjuhë. Sidoqoftë kjo shifër nuk duhet të na grishë të mendojmë se shpërndarja e gjhëve është kryekëput e rrëmujshme.

Në të vërtetë gjuhët historiko-natyrore kanë lloje të ndryshme marrëdhëniesh të ndërsjella mes tyre, pra mund të radhiten në grupime homogjene. Gjuhët e botës përveçse në bazë lidhjesh farefisnore, mund të klasifikohen edhe duke u nisur nga përkimet strukturore sistemike e pavrësisht marrëdhënieve gjenetike. Kjo qasje bën të mundur të spikasë tipologjia gjuhësore së cilës në këtë manual kemi synimin t’ia shtjellojme lëmin e studimit, metodën dhe objektin.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe162
ISBN9789995635503
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiLedi Shamku-Shkreli, Aurora Kënga