Hyrje në historinë e letërsisë gojore shqipe Shiko më të madhe

Hyrje ne historine e letersise gojore shqipe

Anton Nikë Berisha BEM0018

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

 Trajtesat onomastike të këtij vëllimi përfshijnë një lëndë të pasur nga të tërthoreve të ndryshme të gjeografisë shqiptare, sidomos korpu-se toponomastike të truallit të Kosovës, të Maqedonisë dhe të Malit të Zi etj., me vështrim të posaçëm për normën në toponimi dhe hetime në leksikun e toponomastikës së sotme dhe historike.

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët622
ISBN9789951066549

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vëzhgimet gjuhësore të këtij areali janë sa interesante, aq dhe komplekse e të vështira. Në filologji ndodh shpesh që, për atë që na intereson më së shumti, të dimë më së paku. Dhe kjo ndodh sidomos në onomastikë e në disiplinën e saj të ngushtë — në toponomastikë, në këto fusha më tërheqëse për filologjinë, të lidhur me fatet njerëzore, me gjurmët e së kaluarës, me gjuhën, etnologjinë, folklorin, historinë, gjeografinë, sociologjinë, psikologjinë, etj. Në tërthoret tona gjeograf-fike, siç shprehet linguisti i njohur kroat, R. Katicie, sikurse jeta që është shpesh shumëgjuhësore, shumëgjuhësore duhet të jetë dhe gjia dhe, sidomos, toponomastika (emërvendet). Në këtë vështrim jemi përpjekur ta shpjegojmë dhe jetën e toponimeve në lidhjet e tyre të shumanshme me gjuhë e me kultura të ndryshme.

Toponomastika, siç është quajtur me të drejtë "gjuha e tokës", është disiplina qendrore e filologjisë. Ajo është një botë emrash të përveçëm, të cilët na flasin për atë sesi janë ndeshur gjuhët, popujt dhe kulturat në provincat romake, ilire, greke, trakase, sllave, turke, shqi-ptare, etj. dhe si janë pleksur e kanë lënë gjurmët e tyre në toponimi Toponimia shqiptare përbën dokumentin themelor për gjuhësinë dhe historinë tonë. Me gjithë rëndësinë e madhe të materialit topono-mastik, toponimia shqiptare as nuk është mbledhur sa duhet e as nuk është studivar sa duhet.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët622
ISBN9789951066549
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri