Nocione te logjistikes, metoda ne shkenca humane Shiko më të madhe

Nocione te logjistikes, metoda ne shkenca humane

Philippe Thiry UE0073

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nuk është e nevojshme, madje, ka shumë mundësi të jetë e padobishme të nisësh studimin e logjikës me trajtesa teorike mbi fushën, mjetet, kufizimet dhe metodat e saj. Çështjet e logjikës janë komplekse dhe mund të perceptohen realisht vetëm gjatë praktikimit të saj.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639068

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mund të sugjeronim edhe se logjika është "endje" e shpirtit, afirmimi i përparësisë së arsyes, arti i zbulimit të budallallëqeve (aq të shumta!) në mediat e çdo lloji, kthimi në burimet e shkencës informatike etj. Logjika klasike përmban, përgjithësisht, dy pjesë: logjika e pohimeve dhe logjika e predikateve. E para merr si njësi bazë pohimet që shprehin një ngjarje ose një fakt: "Shtëpia është e kuqe", "Ani ngjit malin". Njësitë bazë ose pohimet atomike mund të kombinohen për të formuar pohime molekulare. Logjika e pohimeve studion të gjitha shoqërizimet e mundshme: është një logjikë ndërpohimësore (inter). E dyta ka për njësi bazë termat brenda pohimit. Ajo shpreh atëherë një marrëdhënie mes objektesh ose bashkësish objektesh: kjo është logjika e predikateve ose logjika brendapohimësore (intra).

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe143
ISBN9789995639068
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiElvis Hoxha