Nova Demokratia Shiko më të madhe

Nova Demokratia

Tonin Gjuraj UE0138

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një libër me 15 esse për tranzicioin dhe demokratizimin

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN978992839190253

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmbledhja e 15 eseve, të shkruara së fundi nga Prof. Dr. Tonin Gjuraj, dhe të botuara si libër më vete, mendoj se është një hap për t'u përshëndetur dhe për t'u vlerësuar. Esetë lexohen me shumë interes, pasi ato sqarojnë koncepte, por edhe paraqesin me një gjuhë të kuptueshme, të qartë dhe të ngjeshur me argumente, veçori të tranziconit dhe demokratizimit në Shqipëri, si dhe probleme të diskutueshme, ende të pazgjidhura teorikisht, gjë që reflektohen në nivelin e politikave dhe të reformave konkrete që propozohen nga forcat e ndryshme politike. Në këtë rrafsh libri më i ri i Prof. Dr. Tonin Gjuraj sjell vlera të reja. Në këto ese ai reflekton njohje solide të tranzitologëve perëndimorë dhe lindorë, të cilët i sjell në funksion të sqarimit të një çështjeje të caktuar, por dhe për të zbuluar të përbashkëtën dhe të veçantën e tranzicionit demokratik në vende të ndryshme.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe166
ISBN978992839190253
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë