Tipat psikologjike Shiko më të madhe

Tipat psikologjike

Karl Gustav Jung BUE211

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo vepër është vlerësuar jo vetëm si një ndër tekstet themelorë të psikologjisë jungiane, por edhe një ndër pikat kryesore dhe të pashmangshme të referimit të karakteriologjisë moderne, po të nisemi nga mprehtësia dhe gjerësia e interesave.

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Teoria e Karl Jung për tipat psikologjikë është e njohur dhe e panuar psikologjikisht. Kjo vepër e madhe (Tipat psikologjikë) studiohet jo vetëm në shkollat me profil psikologjik, po edhe në shkolla të tjera. Teoritë e tij në fusha të ndryshme të psikologjisë, nga socialpsikologjia deri te psikologjia e fëmijës janë pranuar si rrjedhojë e vërtetësisë së tyre në praktikë. Ndikimi i veprës së Jungut është me peshë në psikologji. Kjo (Tipat psikologjikë) është vepra kryesore e tij dhe ne e kemi dhënë të plotë, shoqëruar me pamje dhe me mendime që e shoqërojnë atë. Shkolla jonë psikologjike nuk ka një bosht ku të mbështetet fort dhe të plotësojë boshllëqet e shumta, por flladitet sa andej këtej pa ruajtur një bosht të rëndësishëm. Nëse ne marrim si idhull Freud-in, duhet të kemi parasysh tendencën e sotme të psikologjisë, sidomos asaj amerikane, e cila citon njëlloj Freud-in, Adlerin, Jungun dhe mjaft psikologë të tjerë. Psikologjia e Jungut, p.sh. është e mbështetur në veprim, duke krjuar përvojë të re, larg neofrojdizmit të dikurshëm. Kjo dukuri është e rëndësishme të përkrahet dhe përqafohet nga shkolla jonë dhe sidomos nga psikologjia jonë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe494
V. Bot2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiTaulant Hatia; Agim Doksani