Hartografia Shiko më të madhe

Hartografia

Pal Nikolli/ Ferim Gashi PNH0001

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Teksti "Hartografia" (Ushtrime, detyra dhe praktika mësimore) është hartuar në përshtatje me programin e degës së gjeografisë të Universitetit të Tiranës. Në piesën e parë trajtohen, shkurtimisht, disa çështje teorike themelore dhe jepen të zgjidhura mjaft ushtrime në lidhje me bazat e hartografisë dhe hartografinë topografike.

Më shumë detaje

5 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Klean
Fletët206
ISBN9789928430335

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

8 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ushtrimet e pazgjidhura, që jepen në fund të çdo teme të kësaj pjese, duhet të zgjidhen nga studentët gjatë orëve të punëve praktike e të seminareve dhe në detyrën e kursit. Për disa ushtrime, të dhënat identifikohen dhe mblidhen në hartën topografike mësimore me shkallë 1:25000 dhe emërtesë K-34- 124-C-b (PERPARIMI) (që shoqëron këtë tekst), përpiluar dhe botuar për herë të parë në vitin 1981 nga prof. Haki Preza, ish-pedagog në departamentin e Gjeodezisë të Universitetit Politeknik të Tiranës. Në pjesën e dytë jepet materiali i praktikës mësimore, ku tregohen disa nga mënyrat e përdorimit të hartave topografike dhe trajtohen vëzhgimet e thjeshta, rilevimet dhe orientimet në terren, etj. Teksti shërben si material bazë në lëndën "Elemente të hartografisë" që zhvillohet me kursin e parë të degës gjeografi të Universitetit të Tiranës.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët206
ISBN9789928430335
Titulli origjinalBotimet Klean
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri