Hyrje ne hartografi Shiko më të madhe

Hyrje ne hartografi

Pal Nikolli A-008650

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në tekstin “Hyrje në hartografi” trajtohen çështjet teorike themelore mbi hartën, hartografinë dhe natyrën e saj, sistemet e koordinatave, projeksionet hartografike, emertesën e hartave topografike, sistemet e shënjave hartografike, paraqitjen e veçorive gjeografike dhe relievit në hartë, përpilimin e hartave tematike, numerizimin në hartografinë dixhitale etj.,  dhe jepen të zgjidhura mjaft ushtrime në lidhje me bazat e hartografisë dhe hartografinë topografike.

Më shumë detaje

1107 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

GEER
ISBN9789928458100

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

29 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë tekst tregohen edhe disa nga mënyrat e përdorimit të hartave topografike dhe trajtohen vëzhgimet e thjeshta dhe ato me GPS, rilevimet dhe orientimet  në terren, etj.

Në fund të temave të këtij teksti jepen mjaft ushtrime të pazgjidhura. Për disa nga këto ushtrime, të dhënat identifikohen dhe mblidhen nga harta topografike mësimore me shkallë 1:25000 dhe emërtesë K-34-124-C-b (PËRPARIMI) (që shoqëron këtë tekst), përpiluar dhe botuar për herë të parë në vitin 1981 nga prof. Haki Preza, ish-pedagog në departamentin e Gjeodezisë të Universitetit Politeknik të Tiranës. 

Teksti shërben si material bazë në lëndën “Hyrje në hartografi” që zhvillohet në degën e gjeografisë të Universitetit të Tiranës. Por, për nga mënyra e trajtimit të përmbajtjes, ai u vjen në ndihmë edhe studentëve të degëve të gjeografisë, gjeografi-historisë, gjeodezisë, gjeologjisë etj., të universiteteve të tjera të vendit tonë e të trojeve shqiptare jashtë kufirit shtetëror.

Ky tekst, u vjen në ndihmë edhe   gjeografëve si udhëzues për zgjidhjen e detyrave e problemeve të ndryshme. Njëkohësisht, mund të shërbejë edhe për specialistët e shkencave të natyrës, inxhinierike dhe social-ekonomike.

Teksti “Hyrje në hartografi”, është rezultat i shfrytëzimit dhe përpunimit të një literature të gjerë bashkëkohore të vendit dhe të huaj, i eksperiencës së gjatë mësimdhënëse mbi 30 vjeçare si lektor i lëndëve hartografike në Universitetin Politeknik të Tiranës dhe në Universitetin e Tiranës, por edhe i eksperiencës shumëvjeçare të institucioneve gjeo-hartografike të vendit tonë.

Të dhëna

Faqe336
ISBN9789928458100
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim