I ri Cmim i reduktuar! Libra per demokracine dhe kombin sot Shiko më të madhe

Libra per demokracine dhe kombin sot

Grup autorësh A-004372

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky set permban libra qe jane te vlefshem per kedo qe do te kuptoje demokracine ne ditet tona dhe menyren e funksionimit te kombit. Ne nje realitet si ky i yni, keto libra duhet te jene ne biblioteken e cdo gazetari, analisti politikani, deputeti, studenti, aktivisti apo studiuesi te shkencave politike

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA

2 340 Lekë

-10%

2 600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra permban:

1. “Pse deshtojne kombet” nga Daron Acemoglu dhe James Robins

ORIGJINA E PUSHTETIT, PROSPERITETIT DHE VARFËRISË. I zgjedhur si një nga librat më të mirë të vitit nga Washington Post, Financial Times, The Economist, Business-Week, Bloomberg, Christian Science Monitor, Plain Dealer, etj...

2. “Si vdesin demokracite” nga Steven Levitsky dhe Daniel Ziblatt

Demokracitë mund të vdesin si pasojë e një coup d'état (grusht shteti) – ose mund të vdesin ngadalë. Kjo e dyta ndodh në rrjedhojë të një mashtrimi, pak nga pak: fillon me zgjedhjen e një udhëheqësi autoritarian dhe vazhdon me abuzimin e pushtetit qeverisës dhe shtypjen e plotë të opozitës.

Të tre hapat e mësipërm janë vënë re në mbarë botën – jo vetëm në rastin e zgjedhjes së Donald Trump – dhe të gjithë duhet të kuptojmë se si mund t'i ndalojmë. Në librin "Si vdesin demokracitë", profesorët e universitetit të Harvardit, Steven Levitsky dhe Daniel Ziblatt paraqesin disa leksione të shkëlqyera, nxjerrë nga historia, që hedhin dritë në shkërmoqjen e regjimeve përgjatë shekujve njëzet dhe njëzet e një.

Këto leksione përmbajnë një analizë alarmuese se si përmbysen demokracitë në ditët e sotme dhe shërbejnë si udhërrëfyes për qeveritë, partitë politike dhe individët, se si t'i riparojnë dhe fuqizojnë kur janë nën kërcënim.

Historia nuk përsërit vetveten. Por ne mund të mbrojmë demokracinë ku jetojmë duke mësuar leksionet e saj, përpara se të jetë shumë vonë.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
V. Bot2019
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë