I ri Cmim i reduktuar! Vitet e lavdisë – zhgënjimit, seria me 3 vëllime Shiko më të madhe

Vitet e lavdise – zhgeenjimet, seria me 3 vellime

Sabit Gashi SGA0004

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Vitet e lavdisë – zhgënjimet” është roman historik me tri vëllime, i bazuar mbi ngjarje të vërteta të luftës çlirimtare në Kosovë, i shkruar nga përjetuesi i atyre ngjarjeve dramatike, të cilat janë të shtjelluara në mënyrë artistike përmes personazheve dhe dialogjeve të ndodhura në ato kohë.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pena

1 755 Lekë

-10%

1 950 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Romani historik “Vitet e Lavdisë - Zhgënjimet” është një vepër, në të cilin trajtohet lufta e lavdishme e UÇK-së, nga një ushtar fillimisht, i cili pastaj në bazë të angazhimit të vet, arrin të gradohet në bazë të punës, ku veprimtaria e tij është e shtrirë në një hapësirë të gjerë gjeografike dhe me protagonistë të vërtetë të luftës. Përmes tyre personazhi - Albani bën realizon aksione. Ky roman ndahet në tri pjesë: Pjesa e parë “Nën betim”, pjesa dytë “Drejtë Lirisë” dhe pjesa e tretë “Zhgënjimet”.

“Nën betim” bën fjalë për fillimin e shtrirjes së UÇK-së në Iliron, ku shfaqet Albani në radhët e ushtarëve të lirisë; “Drejt lirisë” veprimi dhe riorganizimi i luftës pas ofensivës së parë dhe “Zhgënjimet” që do të dalin pas përfundimit të kësaj lufte të lavdishme çlirimtare.

Ky roman historik, i shkruar me përkushtim, i shkruar me një nuancë veçuese, sa këtë mund ta vërej vetëm ai që ka qenë pjesë përbërëse e luftës, jep një pasqyrë reale të zhvillimeve luftarake, me të mirat dhe të këqijat e saj, me protagonist që ishin pjesë e bërjes së kësaj historie, pa aspak hiperbolizime, por reale, ashtu siç mund t’i shohë dikush edhe sot.

Ky roman duhet të vlejë si shtysë edhe për të tjerët, që të sjellin kujtimet e tyre, ashtu siç kanë qenë sepse brezave që do të vijnë do të duhet t’ju lihet kjo trashëgimi e shkruar.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë