I ri Cmim i reduktuar! Pako librash dhuratë për zhvillimin personal I Shiko më të madhe

Pako librash dhurate per zhvillimin personal I

Grup autorësh BZ0065

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë set keni tre libra të rrallë për zhvillimin tuaj personal; tre besetsellera botëror që do tiu vijnë në ndihmë për të qenë të suksesshëm në jetën dhe aktivitetin tuaj. Si të jesh origjinal, si të mendosh si gjeni dhe si të ndryshosh mënyrat e të menduarit për të arritur objektivat që i ke vendosur vetvetes.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA

3 600 Lekë

-10%

4 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

SETI PËRMBAN KËTO LIBRA:

1. “Origjinalët” nga Adam Grant. Vetëm këtë libër mund ta porositësh këtu.

Ky libër na mëson si të propozojmë idetë e reja dhe si të mos biem pre e mendimit kolektiv. Duke e mbështetur në studime befasuese dhe histori që përfshijnë fushat e biznesit, politikës, sportit dhe argëtimit, Grant na na jep dorë hap pas hapi si të dallojmë një ide me vlerë; si të ngremë zërin pa rrezikuar të na e mbyllin gojën, si të ndërtojmë aleanca, të zgjedhim kohën e duhur për të vepruar, të përballemi me dyshimin dhe frikërat, etj.

Po ashtu, prindërit dhe mësuesit mund të shohin si mund t’ua ushqejnë origjinalitetin fëmijëve, dhe drejtuesit nga ana e tyre, mund të gjejnë disa mënyra se si mund të ndërtojnë kultura që janë të hapura ndaj mendimit ndryshe.

“Origjinalët” është libri më i shitur i vitit 2016 në botën e librit në SHBA...

2. “Mendësia” nga Carol Dweck. Vetëm këtë libër mund ta porositësh këtu.

Pas shumë dekadash kërkimi, psikologia me famë botërore e Universitetit të Stanfordit Dr. Carol Dweck zbukoi një ide të thjeshtë por tejet shpërthyese: fuqinë e mendësisë. Në këtë libër brilant, ajo na tregon sesi suksesi në shkollë, punë, sport dhe arte, dhe sidomos në çdo fushë të aktivitetit njerëzor mund të ndikohet thelbësisht në mënyrën sesi ne mendojmë rreth aftësive dhe talentit që kemi.

Njerëzit me mendësi të fiksuar, ata që besojnë se aftësitë e tyre janë të kufizuara, - janë më pak të prirur drejt suksesit sesa ata që mendësi të zhvilluar, pra ata që besojnë se kanë aftësi që mund të zhvillohen.

Ky libër iu vjen në ndihmë prindërve, mësuesve, menaxherëve dhe atletëve sesi ata mund ti vënë në punë këto ide për të pasur nxitje të jashtëzakonshme. Në këtë libër autorja na njeh me një fenomen që e quan rritja e mendësisë false dhe i orienton njerëzit drejt adoptimit të një mendësie të vërtetë, të re dhe më të thellë.

Gjithashtu, ajo shpjegon konceptin e mendësisë përtej aspektit individual, duke e aplikuar atë në kulturat e grupeve dhe organizatave. Me mendësinë e duhur, ti mund të motivosh ata që të duan, mësojnë dhe duan, - përmes transformimit të jetës tënde dhe të tyren.

3. “Mendo si nje gjeni” nga Steven D. Levit dhe Stephen J. Dubner. Vetëm këtë libër mund ta porositësh këtu.

Me këtë libër tejet revolucionar autorët merren me procesin e të menduarit, duke dhënë këshilla sesi të jemi më produktivë, më kreativë dhe më racionalë.

Levitt dhe Dubner ofrojnë një plan për një mënyrë krejtësisht të re për zgjidhjen e problemeve, edhe nëse interesi juaj qëndron tek gjërat e vogla të jetës apo sipërmarrjet e mëdha globale. Si gjithmonë, asnjë temë nuk është jashtë mundësive. Ata shkojnë nga biznesi deri te filantropia tek sportet në politikë, të gjitha me qëllim për të ritrajnuar trurit e njeriut.

Në këtë libër do të mësoni shumë teknika që vijnë nga kultura dhe tradita të ndryshme.

Më poshtë jepen disa nga hapat drejt të menduarit si një gjeni:

Së pari, hiqni busullën tuaj morale - sepse është vështirë të shihet qartë një problem nëse e keni vendosur tashmë se çfarë duhet të bëni në lidhje me të.

   Mësoni të thoni "Nuk e di" - përderisa nuk mund ta pranoni atë që nuk e njihni ende, është pothuajse e pamundur të mësoni se çfarë keni nevojë.

   Mendoni si një fëmijë - sepse do të gjeni ide më të mira dhe do të bëni pyetje më të mira.

   Merrni një diplomë nxitëse - sepse për të mirë apo më keq, diplomat rregullojnë botën tonë.

   Mësoni të bindni njerëzit që nuk duan të binden - sepse të qenit i drejtë është rrallë e mjaftueshme për të mbajtur ditën.

   Mësoni të vlerësoni avancimin e ndalesës, sepse nuk mund ta zgjidhni problemin e nesërm nëse nuk jeni të gatshëm të braktisni stuhinë e sotme.

Levitt dhe Dubner e shohin qartë botën si askush tjetër. Tani edhe ju mundeni. Asnjëherë më parë asnjë mendimtar i tillë ikonoklastik nuk ka qenë aq zbulues dhe kaq shumë argëtues për të lexuar.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
V. Bot2017
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë