Zona Shiko më të madhe

Zona

Mathias Énard BZ0076

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Pesëdhjetë vjet pas Modifikimi të Michel Butor, romani i ri i Mathias Enard kompozon një pergamenë hekurudhore në njëzet e katër këngë të përcjella me një frymë të vetme dhe të orkestruar mjeshtërisht, si një Iliadë e kohës sonë.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Buzuku
ISBN9789951082655

1 050 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në një natë vendimtare, një udhëtar i ngarkuar me sekrete, merr trenin nga Milani për në Romë, i pajisur me një mall të çmuar, të cilin i duhet ta shesë të nesërmen tek një përfaqësues i Vatikanit, dhe pastaj, nëse gjithçka shkon mirë, të fillojë një jetë të re. Pesëmbëdhjetë vjet veprimtari si agjent zbulimi në Zonë (në fillim në Algjeri, dhe pastaj pak nga pak, në tërë Lindjen e Mesme) i kanë dhënë Francis Servain Mirkoviç emrat dhe kujtesën e të gjithë aktorëve të hijes (agjitatorë dhe terroristë, tregtarë armësh dhe trafikantë, porositës apo ndërmjetës, koka menduyese dhe ekzekutues, kriminelë lufte në arrati...). Por vetë ai e ka kryer pjesën e vet të thertores kur lufta në Kroaci dhe në Bosnjë e ka hedhur në ciklin dehës të dhunës.

Trajektore, vegime, bigëzime, vajte-ardhje në rropullitë e zemërimit të zotave. Zeusi, Athina me sy jeshil dhe Ares i tërbuar udhëzojnë kujtimet e udhëtarit të natës. Treni niset bashkë me të fillon një fjali e pamatë përsëritëse, qarkore dhe arkeologjike e cila hulumton hapësirë – kohën për të zhvarrosur copëzat e moazkut të të gjitha luftërave mesdhetare. Sepse, dalëngadalë formohet një afresk homerik ku ngatërrohen xhelatë dhe viktima, heronj dhe anonimë, popuj të internuar apo të genociduar, mercenarë dhe dëshmitarë, piktorë dhe letrarë, ungjillorë dhe dëshmorë... Dhe gjithashtu Parkat e jetës së tij të brendshme. Intisari e përfytyruar, Mariana e qetë, Stefania mendjemprehtë, Sashka e heshtur....

Nëse do të duhej që me një imazh të paraqitej dhuna e një shekulli të tërë, padyshim që do të duhej zgjedhur një karvan, një transport armësh e trupash, njerëzish të përcjellë drejt një vepre vdekje.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe275
ISBN9789951082655
V. Bot2017
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiUrim Nerguti