I ri Përsosja e qitjes Shiko më të madhe

Persosmeria e qitjes

Mathias Énard BZ0077

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mathias Enard e përshkruan me një dhembshuri të habitshme shpirtin e heroit të tij të trazuar e plot komplekse. Realizimi dhe poezia paradoksale e gjuhës së tij pasqyrojnë mizoritë e një bote të dorëzuar tek e keqja, pa asnjë lumturi, tjetër veç mjeshtrinë e artit për të vendosur pashmangshmërisht ligjin e forcës.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Buzuku
ISBN9789951082945

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Gjithçka është tek përqendrimi. Tek durimi, qetësia, zotërimi i frymës. Në një ditë të mirë, thjeshtë një qitje e vetme e arrirë, - por ama vërtetë e përsosur mjafton për t’i dhënë kënaqësinë e punës së kryer. Atëherë rrëfyesi zbret nga kjo çati ndërtese ku ishte fshehur për të vrarë, - në këtë qytet pa emër, të braktisur në një luftë civile të gjatë, - dhe kthehet në shtëpi pranë nënës së vet gjysëm të çmendur.

Pastaj ia beh Mirna, një vajzë e re, pesëmbëdhjetë vjeçe, e punësuar për ta ruajtur këtë nënë të sëmurë, Mirna, me një feminitet në lindje e sipër, bëhet për të një objekt magjepsjeje, një ëndërr dashurie, një tjetër udhë kjo drejt përsosmërisë.

 

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe235
ISBN9789951082945
V. Bot2018
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiUrim Nerguti