I ri Cmim i reduktuar! Mbretëresha e festës së madhe Shiko më të madhe

Mbreteresha e festes se madhe

Adriana Trigiani BOG0145

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Autorja e bestseller-it absolut, edhe në Shqipëri, “Gruaja e këpucarit” vjen me një tjetër roman në gjuhën shqipe. Sërish një histori dashurie, në mjedise italo-amerikane, ku e kaluara rri pezull plot magji, dhe mister mbi fatet e dy personazheve të romanit, Nelës dhe Renatos. Trigiani ka një talent mahnitës prandaj edhe me këtë libër sfidon....

Më shumë detaje

113 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
Fletët317
ISBN9789928062109

900 Lekë

-10%

1 000 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në fund të viteve 1800, banorët e një fshati të vogël nga rajoni i Barit të Italisë, emigruan masivisht për në tokën e premtuar, Amerikë. Ata u vendosën në Roseto, Pensilvani dhe krijuan jetën e re, duke u kujdesur deri në detaje për zakonet dhe traditat e vendlindjes. Kremtimi i përvitshëm i Zonjës së Malit Karmel, ose Festa e Madhe, siç quhej nga vajzat e reja që konkurrojnë për të qenë Mbretëresha e festës, është energjia dhe hareja e traditës së gjallë, të botës së vjetër të Rosetos.

Ferma e Kasteluçave ndodhet në periferi të Rosetos. Nela, vajza e mesme e pesë fëmijëve të familjes, është inteligjente dhe dëshiron që një ditë të bëhet mësuese dhe të jetojë larg mundimeve të fermës. Por ëndrrat e saj marrin një rrjedhë tjetër kur takon Renato Lanzarën, djalin e një familjeje të mirënjohur në qytet. Ai është djalë i arsimuar, i pashëm dhe poet tërheqës, cilësi tërheqëse për vajzat...

Miqësia e tyre ndez një romancë të zjarrtë për të cilën Nela është e bindur se do t’i çojë drejt altarit. Mjerisht ajo nuk është e vetmja vajzë që e ëndërron këtë lidhje me Renaton. Por, ai zhduket krejt befasisht. Mbas katër vitesh mungesë, kthimi i papritur i Renatos në Roseto në mbrëmjen para dasmës së Nelës, me djaloshin energjik Franko Zollerano, trondit gjithë qytezën Roseto.

Ndonëse Renato ka zgjedhur një rrugë shumë të ndryshme nga ajo e Nelës, ata janë të “dënuar” të jetojnë të dy në Roseto, atje ku e kaluara rri pezull mbi ta si një stuhi gati për të shpërthyer.

VLERËSIME PËR ROMANIN

Një epikë e jetës së një qyteti të vogël, e gdhendur në detaje të shkëlqyera, në stilin e një shkrimtareje të talentuar... është historia e një gruaje pasionante me një forcë të madhe vullneti, e cila nuk mund ta harrojë kurrë dashurinë e saj të parë. Autorja e ka bazuar këtë histori mbresëlënëse, pjesërisht në kujtimet e babait dhe të gjyshes së saj.

Trigiani ka një aftësi të jashtëzakonshme për të përshkruar jetën dhe profesionet e njerëzve, duke lënë që të kuptohet haptazi edhe sa edukativ mund të jetë ky subjekt.

Është një roman i shkëlqyer, i cili shpalos në mënyrë realiste dhe të këndshme jetën e një personazhi, që në fund të fundit mund të ishte cilido prej nesh.

– Washington Post Book World

“Një roman i dalë nga shpirti… që portretizon një panoramë të pasur të jetës intime të një familjeje italo-amerikane dhe dhimbjen e thellë të dashurisë së humbur.”

-Publishers Wekly

“Vdekjet çojnë në lindje, ëndërrat e shtyra sjellin vizione të reja të mrekullueshme. Te "Mbretëresha e festës madhe" gjejmë personazhe vizatuar me shumë detaje.”

- Entertainment Weekly

Prekës dhe plot jetë. Trigiani edhe me këtë libër sfidon. Ajo ka një talent mahnitës...

Richmond Times – Dispatch

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët317
ISBN9789928062109
Titulli origjinalThe Queen of the Big Time
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMirela Milori
RomanSagë&Histori