Cmim i reduktuar! Kallëzimi i një anijehumburi Shiko më të madhe

Kallëzimi i një anijehumburi

Gabriel Garcia Marquez IA0063

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është tregimi i Marquez për një ngjarje të vërtetë. Në vitin 1955, tetë anëtarë të ekuipazhit të anijes luftarake Caldas, bien në Detin e Karaibeve. I mbijetuari i vetëm, Luis Alejandro Belasco, tregoi versionin e vërtetë të ngjarjeve të Marquezit, duke shkaktuar skandal të madh në atë kohë.

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Ideart
Fletët144
ISBN978999279268X

425 Lekë

-15%

500 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Jemi në vitin 1984. Dy vjet më parë, autori ishte kurorëzuar me çmimin më të lartë e më të dëshirueshëm për një shkrimtar: çmimin Nobel për letërsi. Pavarësisht nga vlerat e padiskutueshme të librit, ky vlerësim i Katedrës Mbretërore të Stokholmit kishte ndikuar në përhapjen dhe përkthimin e tij në të katër cepat e dheut. Më 1984 protagonisti i librit hedh në gjyq Gabriel García Márquez-in dhe kërkon që ti njihet autorësia e vetme e librit. Gjyqi mes autorit të librit dhe protagonistit të tij zgjati plot katërmbëdhjetë vjet, deri kur Gjykata Mbretërore e Madridit, më 1998, e hodhi poshtë kërkesën e paditësit, duke e njohur një herë e përgjithmonë Gabriel García Márquez-in si autor të vetëm të këtij libri.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët144
ISBN978999279268X
V. Bot2003
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë