Homeri, Iliada Shiko më të madhe

Homeri, Iliada

Alessandro Baricco ZEN022

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Sigurisht kurajoja për të rishkruar një klasik kaq të rëndësishëm në historinë e letërsisë botërore si Iliada e Homerit, mund të jetë një utopi dhe pa ndonjë mundësi suksesi. Megjithatë, përpjekja e shkrimtarit italian Alessandro Baricco e ka transformuar këtë roman të ngjeshur dhe voluminoz në një histori të gjallë tërheqëse, që të rrëmben, e cila mund të lexohet në më pak se një ditë.

Më shumë detaje

48 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
Fletët166
ISBN9789992794895

800 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tek Iliada, Baricco rrëfen në pak më shumë se 100 faqe rezultatin e Luftës së Trojës, e cila ka nw gjirin e saj luftëtarin e pashok Akilin, më të tmerrshmin midis grekëve, por megjithatë me pjesëmarrje minimale në këtë luftë. Së bashku me Akilin, protagonist tjetër i madh i këtij libri është Hektori, heroi kryesor i Trojës, i biri i Mbretit Priam dhe luftëtari më i tmerrshëm i tyre. Një nga gjërat më tërheqës në këtë vepër është se historia rrëfehet përmes një prozë të gjallë, treguar nga vetë protagonistët e kësaj historie, janë ata që flasin për heroizmin e mjaft luftëtarëve të kësaj gare. Ky faktor ngre më lart njerëzit në lidhje me zotat në histori, dhe gjithashtu nxjerr në pah virtytet e pranishme në luftë, si shoqëria dhe guximi i protagonistëve të saj.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët166
ISBN9789992794895
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiShpëtim Kelmendi