I ri Sekreti i nenes sime Shiko më të madhe

Sekreti i nenes sime

J. L. Witterick A-008816

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një roman i bazuar mbi një histori të vërtetë, ku një nënë dhe një vajzë rrezikojnë jetën e tyre për t'ju siguruar strehë dy familjeve hebreje dhe një ushtari gjerman – të cilët nuk dinin asgjë për njëri-tjetrin teksa jetonin në një shtëpi të vogël me dy dhoma në Poloninë e pushtuar nga nazistët.

Më shumë detaje

1105 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928284778

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Bazuar në një histori të vërtetë, Sekreti i nënës sime është një histori e thellë, magjepsëse dhe në fund emocionues, që ndërthur jetën e dy familjeve hebreje dhe të një ushtari gjerman në arratisje dhe nënën dhe vajzën e zgjuar dhe "të drejtë" që u bashkuan në kauzën për t'i shpëtuar edhe hebrejtë edhe gjermanin.

Franciszka dhe vajza e saj, Helena, nuk kanë gjasa të jenë heroina. Ato janë njerëz të thjeshtë që kujdesen për biznesin e tyre dhe nuk dallohen nga njerëzit e tjerë. Deri në vitin 1939, kur vjen kriza, nazistët kanë pushtuar Poloninë dhe ata kanë filluar të persekutojnë hebrenjtë. Sigurimi i strehimit për një hebre është kthyer në një vepër që sjell automatikisht dënimin me vdekje.

E megjithatë, Franciszka dhe Helena vendosin ta bëjnë një gjë të tillë. Në shtëpinë e tyre të vogël me dy dhoma gjumi në Sokal, Poloni, ata fshehin me zgjuarsi një familje hebreje me dy vëllezër dhe gratë e tyre, një mjek hebre me gruan dhe djalin e tij në një bodrum të improvizuar nën dyshemenë e kuzhinës dhe një ushtar gjerman që dezertoi në papafingo - secili grup pa e ditur nga të tjerët. Që të gjithë të mbijetojnë: Franciszka-s do t'i duhet të mashtrojë fqinjët e saj dhe komandantët gjermanë që qëndrojnë roje jashtë oborrit të saj.

E thënë thjesht dhe shkurt nga këndvështrime të ndryshme, romani është një kujtesë se në fakt karakteri i çdo individi është një zgjedhje personale.

Ky libër u frymëzua nga historia e vërtetë e Franciszka Halamajowa, e cila, me vajzën e saj, shpëtoi jetën e pesëmbëdhjetë hebrenjve në Poloni gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ajo gjithashtu fshehu një ushtar të ri gjerman në papafingo në të njëjtën kohë. Para luftës, në Sokal të Polonisë kishte gjashtë mijë hebrenj. Vetëm tridhjetë i mbijetuan luftës dhe gjysma e tyre falë aktit heroig dhe guximit të Franciszka-s.

Të dhëna

Lloji i botimitPaperback
Faqe158
ISBN9789928284778
Titulli origjinalMy mother's secret
RedaktoriMariola Poro
V. Bot2022
VendodhjaVlorë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori