Cmim i reduktuar! Coroditja e botes Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Coroditja e botes

Amin Maalouf DK0011

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Bota po shkon drejt një çoroditjeje më të madhe dhe në disa fusha njëherësh çoroditje intelektuale, çoroditje financiare, çoroditje klimatike, çoroditje gjeopolitike, çoroditje etike.

Më shumë detaje

902 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 4051 3 5

585 Lekë

-10%

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Bota po shkon drejt një çoroditjeje më të madhe dhe në disa fusha njëherësh çoroditje intelektuale, çoroditje financiare, çoroditje klimatike, çoroditje gjeopolitike, çoroditje etike. Vërtet që herë pas here ndodhin ngjarje të papritshme të dobishme; atëherë fillojmë të besojmë se njerëzit, kur ndodhen në qorrsokak, nga e keqja, si për mrekulli, e gjejnë rrugëdaljen. Por, sakaq, ja ku ndodhin turbullira të tjera, që zbulojnë shtysa njerëzore krejt të ndryshme, më të errëta, më të njohura, dhe njeriu nis të pyesë veten nëse lloji njerëzor nuk ka arritur, në njëfarë mënyre, pragun e paaftësisë morale, nëse ecën gjithnjë përpara apo është duke nisur një lëvizje së prapi, që kërcënon të vërë përsëri në dyshim gjithë sa janë përpjekur të ndërtojnë brezat e mëparshëm. Për Amin Maalouf-in, ky çrregullim i botës më shumë se me një ndeshje të qytetërimeve, ka të bëjë me shterjen e njëhershme të qytetërimeve, ose më mirë të themi, të dy prej tyre, që përfaqësohen nga Perëndimi dhe nga bota arabe. I pari për shkak se si qëndron besnik vlerave të veta, e dyta, sepse prej kohe ka hyrë në një qorrsokak.

Të dhëna

ISBN978 9928 4051 3 5
V. Bot2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiDonika Omari