Cmim i reduktuar! Njerez te pavarur Shiko më të madhe

Njerez te pavarur

Halldor Laxness A-007243

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kur Laxnessi e quan veten, me anë të një personazhi letrar, si “më të madh se gjithë islandezët e tjerë,” ai po shpallte një pretendim që me kalimin e kohës do bëhej aq jashtëzakonisht i vërtetë, sa të dukej si rezervë. 

Më shumë detaje

1000 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928455482

1 260 Lekë

-10%

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kur Laxnessi e quan veten, me anë të një personazhi letrar, si “më të madh se gjithë islandezët e tjerë,” ai po shpallte një pretendim që me kalimin e kohës do bëhej aq jashtëzakonisht i vërtetë, sa të dukej si rezervë. Po të kemi parasysh përmasat e vogla të Islandës dhe rolin e saj të dorës së dytë në historinë moderne (ajo e deklaroi pavarësinë nga Danimarka vetëm më 1944), nuk habitemi aspak se Laxnessi perceptohet gjerësisht jo vetëm si artisti më i shquar i shekullit, por edhe si qytetari më me ndikim. Ai përvijohet si më i madh se çdo burrë shteti modern apo ­gurë fetare. Jo thjesht me krijimtarinë, por edhe me gazetarinë dhe eseistikën dhe qëndrimet politike, ai u ka dhënë formë dokeve të këtij kombi në ndryshim të shpejtë.

REVIEWS

‘Laxness është një prej romancierëve më të mëdhenj të shek. XX në çdo gjuhë.’

- New Yorker

‘Gëzohu lexues! më në fund u ribotua ky libër brilant, i mençur, zbavitës, një ndër 10 librat e mij më të dashur të të gjithë kohërave.’

-Annie Proulx

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe584
ISBN9789928455482
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë