Cmim i reduktuar! Lulja e kujtimit Shiko më të madhe

Lulja e kujtimit

Foqion Postoli VEC0009

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani i dytë i autorit, shkruar në Korçë më 1924 konsiderohet ndër veprat më të mira shqiptare të viteve 20' e 30'. Nga pikëpamja artistike është një hap përpara i epokës, sidomos për adhuruesit e sentimentalizmit, që vjen përmes një rrëfimi në dy pjesë i një historie dashurie e atdhetarie. Vepër mjaft popullore, vjen në një botim luksoz, tepër të këndshëm për çdo bilbiotekë.

Më shumë detaje

47 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vektor Editions
Fletët140
ISBN9789928430670

595 Lekë

-15%

700 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në romanin Lulja e kujtimit ngjarjet zhvillohen në Korçë në fillim të shekullit të njëzetë. Është historia romantike e dashurisë së djaloshit Dhimitër me Olimbinë, të bijën e filogrekut Kristo. Dhimitri është atdhetar i zjarrtë, që e don gjuhën amtare, lexon libra shqip të ndaluar dhe e shpall hapur identitetin e tij kombëtar. Olimbisë i flet me entusiazëm: "Po jam i sigurtë se do të vinjë dita, kur Shqipëria të çlirohet nga thonjt e Turqisë e të Patrikanës. Ajo ditë do të jetë përlindja e kombit shqiptar dhe e gjuhës sonë."

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët140
ISBN9789928430670
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri