Turni Shiko më të madhe

Turni

Luixhi Pirandelo BOT0222

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Turni është një romancë e nobelistit Italian, Luigi Pirandello publikuar në vitin 1902. Nga kjo romancë është frymëzuar filmi me të njëjtin titull i vitit 1982 me regjisor Tonino Cervi.

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
Fletët156
ISBN9788804668077

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mbi autorin Luigi Pirandello lindi në 28 qershor 1867 në një qytet Chaos të Sicilisë nga një familje e shtresës së lartë. Ai që i vogël u edukua në familje dhe shfaqi interesin për përrallat dhe legjendat. Në moshën 12 vjeçare kishte shkruar veprën e tij të parë. Në 1880, familja e tij u transferua në Palermo. Ai shkoi në Romë për të studiuar për letërsi por u zhgënjye dhe pas një grindjeje me një pedagog shkoi në Bon. Atje mori doktoraturën në vitin 1891 dhe u rikthye në Romë. Kjo është periudha kur ai filloi të shkruante. Në 1903, familja e tij pësoi një rënie financare dhe ai filloi të jepte mësime italishteje dhe gjermanishteje si dhe të shiste shkrime. Me botimin e veprave të tij, fama e tij u rrit, por gjendja familjare ishte e keqe. Gjatë luftës së parë Botërore djali i tij u kap rob, dhe atëhere ai filloi të shkruante drama dhe pjesë teatrale. Në 1919, ai e fut gruan në çmendinë dhe atëhere filloi të distancohej duke u bërë drejtor i teatro DArte në Romë me ndihmën e Musolinit.U emërua akademik i Italisë në 1929 dhe në 1934 mori çmimin Nobel për letërsinë. Vdiq i vetmuar në Romë, më 10 dhjetor 1936. Ndër veprate tij përmendim: Lexclusa, Il turno, Il fu Mattia Pascal, Suo marito, Uno nessuno e cento mila, La vita che ti diedi, Enrico IV, Sei personaggi in cerca dautore, Diana e la tuda, Il gioco delle parti, limbecille, Cosi e, Vestire gli ignudi etj.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët156
ISBN9788804668077
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAntoneta Basha