Te murosurat Shiko më të madhe

Te murosurat

Lindita Arapi A-007762

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Alba Darëzezi, heroina e romanit të ri të Lindita Arapit, “Të murosurat”, është simboli i një brezi femrash shqiptare që u përballën me tutelën paternaliste, nënshtrimin para vullnetit dominues mashkullor, dhunimin e autonomisë, tabuizimin e seksualitetit, që femrës nuk ia lejonte vetëvendosjen. Ajo, e martuar dhe...

Më shumë detaje

995 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928354167

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Alba Darëzezi, heroina e romanit të ri të Lindita Arapit, “Të murosurat”, është simboli i një brezi femrash shqiptare që u përballën me tutelën paternaliste, nënshtrimin para vullnetit dominues mashkullor, dhunimin e autonomisë, tabuizimin e seksualitetit, që femrës nuk ia lejonte vetëvendosjen. Ajo, e martuar dhe me punë të mirë pas studimeve në Vjenë, është një grua e thyer, e përndjekur nga hijet e një ndodhie të fëmijërisë që gati i kushtoi jetën motrës së saj të madhe, Pranverës. Jo Pranvera, por Alba nuk gjen dot paqe me të shkuarën. Ajo rritet një femër pa vetëbesim, vuan nga atakë paniku, por hesht për gjendjen e saj, derisa një ditë mbyllet përfundimisht në shtëpi. Nuk mund të dashurojë, martesa kalon në krizë. Një kthesë e papritur e jetës e kthen në vendlindje, Shqipëri. Vdekja e babait shënon kthimin e Albës në shtëpi, ndarjen me bashkëshortin dhe hap rastësisht një shteg të ri.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe232
ISBN9789928354167
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë