I ri Dy: Me Ismail Kadarene dhe njolla ne biografine time Shiko më të madhe

Dy: Me Ismail Kadarene dhe njolla ne biografine time

Thanas Dino A-004278

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ismail Kadareja është njeriu i lindur për letërsi; ai ka jetuar dhe mund të jetojë vetëm i derdhur në formën e shkrimtarit; edhe bisedën më të zakonshme të jetës së përditshme e artikulon në mendim dhe e shpreh në fjalë me talentin e letërsisë.

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

NERAIDA
Fletët120
ISBN9789928227485

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Gorki ka thënë për Eseninin se ai është organ i lindur për poezi. Ismail Kadareja është njeriu i lindur për letërsi; ai ka jetuar dhe mund të jetojë vetëm i derdhur në formën e shkrimtarit; edhe bisedën më të zakonshme të jetës së përditshme e artikulon në mendim dhe e shpreh në fjalë me talentin e letërsisë.

Në të ai është qenie natyrale, jashtë, jashtë prishet e shformohet. Ai është revolucionari më i madh i letërsisë shqipe të pas Luftës së Dytë Botërore, besoj; reformoi poezinë, por veçanërisht prozën tonë, deri sa dha modelin e një vepre të lidhur si univers, rindërtim në fjalë i ansambleve të gurta të fëminisë në Gjirokastër.

Kur lexonim prozën e tij të fillimeve, thoshim, mund të shkruhet edhe kështu, kaq shumë larg ishte ajo prej letërsisë së atrofizuar të një pjese prej atyre që ishin shkrimtarë se kishin qenë në luftë ose se ishin komunistë.            

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët120
ISBN9789928227485
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë