Pese leksione per konstitucionalizmin Shiko më të madhe

Pese leksione per konstitucionalizmin

Spartak Ngjela UE0142

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Nëse gjykata do të ishte zbatuese e thjeshtë e ligjeve, sikurse kuptohet shpesh kështu, atëherë konflikti do të zgjidhej, apriori, në favor të pushtetit të shumicës. Por konstitucionalizmi, sipas avokatit, parakupton një kontroll të këtyre ligjeve, sipas parimeve dhe kritereve kushtetuese.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9788888418173

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Konstitucionalizmi është filozofia e mbrojtjes apo e garantimit të të drejtave të individit përballë pushtetit politik që ka maxhoranca në një demokraci. I gjithë ky garantizëm është i sanksionuar me anë të normës kushtetuese, prandaj doktrina që përmbledh konstitucionalizmin tregon rrugën sesi mund të arrihet që norma kushtetuese të mbetet e pacenuar nga forca që mund të ushtrojë abuzivisht kundër saj një maxhorancë parlamentare apo edhe vetë qeveria. E gjithë kjo lloj filozofie mund të përcaktohet si një e drejtë kushtetuese për të kufizuar qeverinë. Në fakt, ne nuk do të kishim nevojë që demokracia si sistem politik të shoqërohej edhe me konstitucionalizëm, por në këtë pikë na sjell nevoja që kemi për të kufizuar qeverinë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe161
ISBN9788888418173
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë