Cfare humbi bota me dobesimin e muslimaneve Shiko më të madhe

Cfare humbi bota me dobesimin e muslimaneve

Ebu Hasen EnNedevij MAS0011

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Një nga librat më të përhapur në botën islame dhe që është përkthyer në gjuhët e lindjes dhe të perëndimit.

Më shumë detaje

199 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319142

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një nga librat më të përhapur në botën islame dhe që është përkthyer në gjuhët e lindjes dhe të perëndimit.
Të gjithë krerët që përmban libri, dëshmojnë horizontin e gjerë të autorit, i cili trajton historinë islame në veçanti dhe historinë e përgjithshme botërore duke u thelluar në pika të caktuara.
Në faqet e librit gjen një analizë që mundëson qasje krahasuese të historisë së shtetit islam, si dhe të shteteve evropiane në aspektin e jetës fetare dhe shoqërore në të njëjtën kohë.
Shkrimtari e paraqet këtë lidhje duke ilustruar linjat e gjëra te lëvizjeve fetare, pikëtakimet e tyre, paralelizmat, afërsitë dhe largësitë mes njëratjetrës si dhe zhvendosjet e përgjithshme historike në lëmë të moralitetit, uljengritjet, lulëzimet dhe perëndimet që përjetuan.
Autori ka përcaktuar në këtë libër diagnozën e sëmundjes dhe terapinë për përmirësimin e kësaj gjendjeje që po kalon sot bota dhe qytetërimet e saj të ndryshme.

Të dhëna

Faqe398
ISBN9789928319142
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiFlori Kola