Betejat e humbura te Tiranes Shiko më të madhe

Betejat e humbura te Tiranes

Bamir Topi MAS0008

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Ky libër nga ish Presidenti i Republikes së Shqipërisë, z. Bamir Topi, paraqet përvojat dhe refleksionet e autorit mbi një temë të rëndësishme dhe delikate, atë të zhvillimit historikopolitik të qytetit të tij të lindjes, Tiranës.

Më shumë detaje

200 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319685

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky libër nga ish Presidenti i Republikes së Shqipërisë, z. Bamir Topi, paraqet përvojat dhe refleksionet e autorit mbi një temë të rëndësishme dhe delikate, atë të zhvillimit historikopolitik të qytetit të tij të lindjes, Tiranës.

Siç parashtrohet edhe në nëntitull Doktrina politike e racizmit social mbi tiranasit në kryeqytetin e Shqipërisë, libri krahason sipas përvojës subjektive qasjen që ka pasur politika dhe pushtetarët, ndaj popullit të Tiranës dhe ndaj ndjenjës së identifikimit të banorëve të saj me këtë qytet duke e vendosur theksin në periudhën e tranzicionit dhe të pastranzicionit politik.
Duket se në këtë libër z. Topi rrëfen zërin e një grupi që po pakësohet, dhe zbulon mes jetës së tij politike dhe rrëfimit historik për qytetin, këtë përplasje të zhvilluar me zhvendosjen masive demografike përgjatë procesit të urbanizimit në kryeqytetin e Tiranës.
Këtu, konteksti politik dhe historia politike e qytetit luajnë rol thelbësor në shkrimin e librit dhe të përvojës së autorit.
Përshkrimi dhe shtjellimi i ngjarjeve apo i rrethanave historike niset nga një predispozitë e fortë, që më shoqëron gjithë jetën për tu ndjerë atdhetar në çdo qelizë të hapësirave të kombit, pa qëllime të vogla e mjerane të frymës lokaliste, por në të njëjtën kohë për të rrëfyer të vërtetat e ngjarjeve historike reale dhe për ta mbrojtur atë dhe interesat e qytetit tim nga deformime të qëllimshme apo paranoja e zili provinciale

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe304
ISBN9789928319685
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë