I ri Mbi komplotet dhe ese të tjera Shiko më të madhe

Mbi komplotet dhe ese të tjera

Nicola Makiaveli A-008800

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Duke analizuar historinë, ai u rekomandon njerëzve të jenë racionalë në veprimet e tyre politike, por, gjithashtu, vëren se një tiran i meriton të gjitha sharjet, ndërsa një themelues republike i meriton të gjitha lavdërimet. Këto ese vijnë në shqip për herë të parë.

Më shumë detaje

1108 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Shtepia e Librit
ISBN9789928472847

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nicholo Machiavelli, një nga analistët më famëkëqij, që politika ka njohur, shpjegon në këtë ese një numër temash, përfshirë se si të organizojmë një komplot të suksesshëm, ose se si të ruhemi prej tij, se si një popull i korruptuar e ka shumë të vështirë të ruajë lirinë dhe se si një popull i pakorruptuar është i aftë të refuzojë dhuratat nga politikanët ambiciozë që duan pushtet me çdo kusht, pasi këto dhurata paguhen me lirinë e tyre.

Të dhëna

Lloji i botimitPaperback
Faqe136
ISBN9789928472847
Titulli origjinalDiscorsi sopra la prima Deca di Tito Livio
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGjergj Erebara