I ri Cmim i reduktuar! Duke formuar Europen Shiko më të madhe

Duke formuar Europen

Ulrich Krotz, Joachim Schild A-008459

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri “Duke formuar Europen” i autoreve Ulrich Krotz dhe Joachim Schild eshte perkthyer ne Shqip nga Ardita Buna. Ky liber eshte shkruar per rolin kyq qe kane luajtur Gjermania dhe Franca ne formesimin e Europes. Ai trajton ne menyre te thelle se si ndertohen marredheniet politike midis dy shteteve me te medha te Europes dhe rolin e pazevendesueshem te ketyre dy vendeve per forcimin e idese se Europes.

Më shumë detaje

9999 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Albjuris
ISBN9789928304063

1 500 Lekë

-25%

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

“Ky libër i mrekullueshëm, duke mbuluar një gjysëm shekulli të marrëdhënieve Franko-Gjermane dhe politikave Europiane, na kujton se pengesat përballë dy fqinjëve në nënshkrimin e Traktatit të Elize-së në pika të ndryshme- ndërkohë që janë të ndryshëm, nuk ishin më pak momentale dhe historikisht të rëndësishme sesa sfidat që Franca dhe Gjermania kanë përballë sot.”

Günther Nonnenmacher, Botues, Frankfurter Allgemeine Zeitung

“Një studim stimulues... kjo punë domethënëse provokon reflektim, dhe shënon një hap të madh drejt studimit të BE-së.”

Roger Morgan, Times Higher Education

“...Duhet të jetë me interes të madh për studiuesit e integrimit Europian dhe Marrëdhëniet ndërkombëtare...Një libër i shkëlqyer i cili do të bëhet një tekst standard për studentët e marrëdhënieve Franko-Gjermane.”

Alister Miskimmon, International Relations

“Një panoramë e saktë dhe e plotë e gjysmëshekullit të kaluar mbi lidhjen FrankoGjermane.”

Thomas Raineau, Journal of Common Market Studies

“Për përvjetorin e pesëdhjetë të traktatit të Elize-së, Ulrich Krotz dhe Joachim Schild i kanë dhënë studentëve të Politikës Ndërkombetare dhe Europiane një dhuratë të veçantë- një analizë teorike origjinale, të pasur historike dhe empirike të marrëdhënieve më të rëndësishme të Europës. Ky libër i mrekullueshëm na fton të gjithëve të eksplorojmë bilaterizmin e thelluar si një marrëdhënie e veçantë e marrëdhënieve ndërkombëtare.”

Peter J. Katzenstein Walter S. Carpenter, Jr. Profesor i Studimeve Ndërkombëtare, Universiteti Cornell

Ulrich Krotz është Profesor në Institutin e Universitetit Europian, ku është Drejtor i Marrëdhënieneve Ndërkombëtare në Departamentin e Shkencave Politike dhe Qendrën për studime të avancuara “Robert Schuman”. Ai është Drejtori Programit Schuman Centre mbi Europën.

Joachim Schild është profesor i Politikave të Krahasuara në Universitetin e Trier.

 

Të dhëna

Lloji i botimitHardcopy
ISBN9789928304063
V. Bot2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArdita Buna