Cmim i reduktuar! Baba Tomorri Shiko më të madhe

Baba Tomorri

Andon Zako Çajupi VEC0010

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vepra "Baba Tomorri" u botua më 1902 dhe është një nga veprat më të shquara të letërsisë së Rilindjes Kombëtare. Me këtë përmbledhje që dallohet nga fryma luftarake patriotike, demokratizmi i hapur dhe fryma popullore në brendi dhe në formë Çajupi solli një ndihmesë të çmuar në pasurimin e letërsisë kombëtare. Vjershat ndahen në tre vëllime: Atdheu, Dashuria dhe Përralla të rreme e të vërteta. Ky është një botim luksoz e modern i veprës së mrekullueshme të Çajupit.

Më shumë detaje

47 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vektor Editions
Fletët130
ISBN9789928430618

425 Lekë

-15%

500 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Çajupi thotë në parathënie se këto vjersha dalin në dritë për të rrëfyer se shqipja është gjuhë si gjithë të tjerat, mos më e mirë. Nëse nuk dimë ta flasim e t'a shkruajmë, ësthë faji i priftërinjve dhe hoxhallarëve, i qeverisë turke. Por fajin më të madh e kanë shqiptarët që besojnë të huajt e shiten lehtë. Vjersha e gjatë "Baba Tomori", me të cilën hapet përmbledhja, është një grishje e zjarrtë drejtuar bashkatdhetarëve që të zgjohen dhe të përpiqen për atdheun e robëruar. Patriotizmi i flaktë shquan edhe një varg krijimesh të tjera poetike, si Mëmëdheu,

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët130
ISBN9789928430618
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri