Cmim i reduktuar! Lulet e verës Shiko më të madhe

Lulet e verës

Andon Zako Çajupi VEC0008

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vëllimi, i botuar për herë të parë në vitin 1890, përmban 16 poezi lirike, si dhe poemthin erotik "Bukuria". Në këtë vepër Naim Frashëri shfaqet më i plotë si poet. Talenti i tij lirik shpërthen në një rreth të gjerë ndjenjash tepër të holla dhe mendimesh të thella. Motivet kryesore që trajtohen në përmbledhje janë tre: motivi patriotik, motivet filozofike dhe motivi i dashurisë(erotik). Ky është një botim luksoz dhe modern i veprës së mirënjohur.

Më shumë detaje

43 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vektor Editions
Fletët115
ISBN9789928430687

425 Lekë

-15%

500 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Me "Lulet e verës" Naimi arriti pjekurinë e plotë si poet lirik. Larmia e motiveve, pasuria dhe thellësia e ndjenjave kanë përcaktuar edhe përdorimin e një gjuhe poetike të larmishme e me shprehësi të lartë. Sa optimist e i ngazëllyer është kur shpreh besimin tek e ardhmja, aq i përmbajtur e meditues është kur flet për probleme të qënies, të filozofisë, sa i trishtuar paraqitet kur kujton djalërinë e perënduar, kohën e ikur, dhe të vdekurit, aq i përndezur është në urrejtjen e tij kur mallëkon tradhëtarët. Tërheq gjithashtu vëmendjen pasuria e rimave, e vargjeve e strofave me skemat AB, AB, A, AA, BCCB, ABAB, CC, të përdoruara rrallë ose aspak në poezinë shqiptare.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët115
ISBN9789928430687
V. Bot2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri