I ri Poemat e hueja Shiko më të madhe

Poemat e hueja

Entela Tabaku Sörman PE0177

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një poete, që me një shqipe të dashur dhe elegante, na sjell një poezi të latuar në mënyrë të përkorë, plot frymë, ajër e freski.

Më shumë detaje

49 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
Fletët162

600 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

I gjithë vëllimi është një poemë, e cila ka në arkitekturën e vet poetike shumë poema. Çdonjëra mbledh nën strehën e saj poezi të lidhura dorë për dore, prej një ndjesie, ngjyre, tingulli, sendi, sekreti a përplot arsyeve të tjera që të këndellin, të mbajnë afër e të udhëtojnë në një botë poetike që pa dyshim bëhet edhe e jotja.

Imazhi i saj poetik ka ravijëzime të ngrohta malli. Një vizitë te një mike ndoshta, te një njeri i dashur, te motra ndoshta.

Me mjete të thjeshta, me fjalë të përditshme që fitojnë një tjetër kumt, poezitë e Tabakut të ngjallin ndjesi motesh të shkuara.

Fragmente nga libri

1) historitë poetike nuk janë të vërteta

e vërteta sillet si me qenë e përzgjedhuna e jetës

jeta sillet si me qenë e lindun për ditë

dita si mos me qenë

e fjalshme

dhe mandej

mandej

a ta tregoj një histori të re

krejt?

 

2) kjo dashuni asht ndryshe

i mbledh dromcat e bukës

në grusht

e ndigjon kangën e vet

deri në fund

 

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët162
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë