Cmim i reduktuar! Njeriu më vete e me të tjerë Shiko më të madhe

Njeriu më vete e me të tjerë

Martin Camaj BO0157

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky vëllim përmban pjesë nga ciklik “Kangë të vjetra” dhe “Pleqnime më vete”

Më shumë detaje

45 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
Fletët134
ISBN9789995687731

425 Lekë

-15%

500 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Thanë për librin:

Në shumë aspekte, Martin Camaj është intelektuali tipik europianolindor, që, për arsye politike, lë atdheun e vet dhe endet nga një vend në tjetrin. Por kur zë vend - dhe në këtë kohë nuk është më i ri - ai e ndien se është e pamundur për të të zërë rrënjë në tokën e re. Atë e përshkon nostalgjia për atdheun e vet. Dhe nëse ndodh që ai është shkrimtar, do ta shprehë nostalgjinë duke u prirë ta modulojë mbi një temë bazë, atë të humus-it të vet kulturor.

ARSHI PIPA Pjesë nga parathënia

Te Camaj, titulli i një vëllimi apo vepre nuk është asnjëherë rastësor, porse shpreh në mënyrë sintetike konceptin e thellë të brendisë, aq sa të krijohet përshtypja se nga njëra poezi e vëllimit në tjetrën, ashtu si nga njëri kapitull i romanit në tjetrin, titulli lakohet pafundësisht në trajta asnjëherë të ngjashme me njëra-tjetrën.

ARDIAN MARASHI Pjesë nga parathënia

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët134
ISBN9789995687731
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim