Ferri Shiko më të madhe

Ferri

Dante Alighieri LG0010

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Dantja ka bërë udhtëimin e tij fantastik në tri etapa: Ferri, Purgatori dhe Parajsa. Kjo vepër monumentale është shkruar në një periudhë tetëvjeçare (1313-1321)

Më shumë detaje

87 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
Fletët280
ISBN9789995617900

790 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Gjatë këtij udhëtimi përfytyror, që zgjati vetëm 24 orë, Dantja provoi të përshkruajë gjendjen e shpirtit të njeriut pas vdekjes. Shtegëtimet nëpër rrugë të llahtarshme, me plot vajtime, dhimbje, pendime, dyshime e gëzime, përfshijnë një botë me njerëz të të gjitha kohërave dhe të të gjitha shtresave. Udhëheqësi i tij nëpër Ferr është Virgjili, i cili e shoqëron atë edhe në Purgator.

Tre janë mëkatet kryesore që ndëshkohen në Ferr: mospërmbajtja, dhuna dhe mashtrimi. Sipas Dantes, Ferri është vendi i ndëshkimit të çdo dhune, e cila mund të ushtrohet ndaj Krijuesit, të afërmëve dhe vetëvetes.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët280
ISBN9789995617900
Titulli origjinalArgeta LMG
V. Bot2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiPashko Gjeçi