I ri Muzeu i pritjes Shiko më të madhe

Muzeu i pritjes

Shkelzen Halimi A-006347

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ashtu si te poezia e vërtetë, luftërat, krizat, politika apo dramat personale nuk përcillen drejtpërsëdrejti; ndryshe nga historiani apo edhe shkrimtari, poeti nxjerr vetëm shenja të diamanteve që vetëtijnë apo nxijnë në ADN-në e njeriut përgjatë kohës.

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Naimi
ISBN9789928234575

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Shkëlzen Halimi është poet aq i kultivuar sa që nuk ka nevojë për shenja të jashtme apo dëshmi ekstra-letrare për t’u vet-identifikuar apo imponuar si i tillë lexuesit.

Përkundër bejtexhinjve analfabetë të rrjeteve sociale, “poetëve” të tallavave patriotike apo xhamadanit e tirqeve vija-vija, i atyre që bërtasin dhe luftojnë me shpata në shekullin e internetit, po gjeja një poet që shkruante për botën e brendshme (atë prej vërteti) të njeriut (Sepse, ndoshta, mund të jemi kombi me më shumë “poetë luftëtarë” se sa numri i luftëtarëve vetë).

Ndryshe duket poezia e Shkëlzen Halimit, një poezi që lind së brendshmi dhe përcillet te lexuesi po aq butë dhe me delikatesë, saqë krijohet ideja se edhe shenjat e pikësimit në poezinë e vet autori i lë në dëshirë të lexuesit për t’i vendosur jo thjesht për arsye stilistike, por edhe etike, pra, për mirësjellje!

Aq fisnik dhe qytetar duket edhe në poezi sa të bën të thuash me vete: Ky poet ta gëzojë emrin “Shkëlzen”, por vetëm “mal” nuk ka në shpirtin dhe poezinë e tij. Përkundrazi; fjalët-çelësa të poezive të tij, renditur sipas dendurisë së përdorimit, janë: hesht/heshtja; vetmi; kujtim/kujtesa; ëndërr/ëndërroj; dhimbje; malli/përmallimi; plagë; larg/largësi; ik/ikje; hije; muzg/muzgu.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789928234575
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë