I ri Ushtrime - Ekonomia 12 Shiko më të madhe

Ushtrime - Ekonomia 12

Merita Shuka MEP0035

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky botim vjen në ndihmë të gjimnazistëve për maturën shtetërore. Ai përmban: ushtrime bazë për lëndën e ekonomisë; informacion mbi njohuritë bazë për ekonominë; teste për çdo tematikë; teste model për provimin e maturës

Më shumë detaje

467 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-9928-08-379-1

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Ushtrime, Ekonomia 12 është përgatitur me synim që të ndihmojë nxënësit në përvetësimin e njohurive ekonomike si në aspektin teorik dhe atë praktik, duke siguruar zotërimin e kompetencave kryesore të të nxënit të kësaj lënde.

Po kështu do t’i ndihmojë shumë në përgatitjen për provimet e maturës. Përgatitja e tekstit u mbështet tërësisht në programin e lëndës së ekonomisë dhe në programin e maturës shtetërore të aprovuar nga MAS.

Libri është i ndarë në 16 kapituj që i korrespondon çdo kapitulli të programit mësimor të lëndës dhe natyrisht edhe tekstit mësimor, pavarësisht se cilin botim keni në përdorim.

Çdo kapitull përmban dy pjesë: Pjesa e parë e titulluar “Përmbledhje njohurish”, në të cilën janë përfshirë të gjitha konceptet/kategoritë, ligjësitë dhe njohuritë kryesore ekonomike të kapitullit përkatës. Zotërimi i këtyre njohurive do t’u ndihmojë që të jeni të sigurt dhe të zgjidhni me saktësi ushtrimet e ndryshme të pjesës së dytë.

Pjesa e dytë është e përbërë nga disa rubrika me ushtrime të ndryshme:

- Shkruani përkufizimin e koncepteve ekonomike: kjo rubrikë ka qëllim t’u ndihmojë të rikujtoni konceptet bazë ekonomike

- Përcaktoni nëse pohimet e mëposhtme janë të vërteta apo të gabuara. kjo rubrikë do t’u nxisë kujtesën dhe të menduarin tuaj, për të gjetur arsyen pse janë të gabuara disa pohime, duke bërë korrigjimin e tyre. Kjo do t'u aftësojë të përvetësoni më mirë informacionin.

- Problema: në zgjidhjen e tyre do të përdorni njohuritë tuaja, ose duke bërë llogaritjet, ose duke përdorur arsyetimin tuaj logjik.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe144
ISBN978-9928-08-379-1
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë