I ri Hajduti xhentellmen Arsen Lupen Shiko më të madhe

Hajduti xhentellmen Arsen Lupen

Maurice Leblanc A-007621

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky eshte versioni modern i Robin Hudit, - ku Arsen Lupeni eshte mjeshtri i vjedhjes se gjerave me vlere, duke u kthyer ne makth per te pasurit. Historite e tij jane tejet mbreselenese prandaj ky roman ka mbetur si nje nga bestslerr-at klasike me te arritur per hajdutin xhentellmen, i cili tashme vjen ne shqip permes perkthimit te Altin Hoxhes dhe i hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Univers.

Më shumë detaje

966 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Univers
ISBN9789928455093

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Në fillim të viteve 1900, i ndjekur vazhdimisht nga policia e gjysmës së Evropës, Arsene Lupen (i njohur me nofkën "hajduti xhentellmen") rishfaqet sërish si një Robin Hood modern, me objektivin për t'i vjedhur të pasurve, kryesisht atyre që e kanë vënë pasurinë padrejtësisht, dhe me shërbëtorin e tij besnik Grognard në krah, Lupen bëhet miti i të gjitha femrave të bukura, dhe stresi i komisarit Guerchard, që e kërkon medoemos arrestimin e tij.

Por, duke shëtitur qyteteve të Evropës, Lupen vazhdon të mbledhë vepra të pafundme arti, bizhushë, sendesh me vlerë, të gjitha të vjedhura prej dorës së tij për shkak të vlerës marramendëse që kanë ato në tregun e zi.

Një tjetër karakteristikë e personalitetit të tij është arti i maskimit, i cili e transformon atë në personazh të ndryshëm nga tjetri dhe e bën të pakapshëm nga policia.

Kështu, "hajduti xhentil" do të mund të vjedhë zemrat e shumë femrave të bukura, të cilat do të vijnë të thyera pas cdo arratie të tij të njëpasnjëshme në kërkim të një aventure të re.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe227
ISBN9789928455093
Titulli origjinalArsen Lupine. Gentlemn Burglat
RedaktoriIlirjana Jaku
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAltin Hoxha
RomanSagë&Histori