Lista e Shindlerit Shiko më të madhe

Lista e Shindlerit

Thomas Keneally A-007387

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Thomas Keneally, romancier dhe dramaturg, lindi në Sydney të Australisë, në vitin 1935. U bë i famshëm në botë mbas botimit të romanit Arka e Shindlerit, që u shpall edhe fitues i Booker Prize, në vitin 1982. Per këtë roman, ai, u bazua në rrefimet tronditëse të një të mbijetuari të Holokaustit.

Më shumë detaje

493 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928063205

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Dhjetë vite më vone, regjisori i famshëm Steven Spielberg me subjekt të këtij romani, realizoi filmin Lista e Shindlerit dhe fitoi çmimin e Akademisë për filmin më të mirë,

Thomas Keneally është autor i shumë romaneve dhe është nderuar me çmimet: Miles Franklin, Booker, Los Angeles Times, Mondello International Prize.

Është anëtari Akademisë Amerikane të Arteve, dhe ligjërues në Universitetin e Kalfornisë dhe është nderuar me medalje të shumta për kontributet e tij. Portreti i tij është gdhendur si subjekt i një vule australiane prej 55 centësh.

Ai ka mbajtur poste të ndryshme akademike. Thomas Keneally është 96 vjeç dhe është aktiv në jetën sociale. Jeton mes Australisë dhe Amerikës.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe628
ISBN9789928063205
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë