Fabula te zgjedhura - Zambaku Shiko më të madhe

Fabula te zgjedhura - Zambaku

La Fonten (Jean de La Fontaine) A-005293

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

La Fonteni (1621-1695) është ndër shkrimtarët klasikë më të rëndësishëm francezë. Dituritë e tij të përfituara nga përvoja, i shpalos në një mënyrë argëtuese në përrallat dhe fabulat e tij. Duke qenë poet i madh, temat në lidhje me marrëdhëniet shoqërore dhe karakteret e njerëzve, i ka derdhur në poezi në formë argëtuese. Faktikisht, pjesa dërrmuese e fabulave të La Fontenit janë marrë nga letërsia e Lindjes dhe e Perëndimit. Në përrallat e tij rastisim jo rrallë shembuj nga fabulat e Keliles dhe Dimnes, ose edhe të Ezopit.

897 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zambaku
ISBN9789928436757

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe86
ISBN9789928436757
V. Bot2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha7 - 13 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim