Aivenhoi Shiko më të madhe

Aivenhoi

Uollter Skot BOM0111

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Aivenohi është një roman historik i Sir Wollter Scott,  i botuar fillimisht në vitin 1820. Ky roman vlerësohet nga kritikët edhe për elementët e ndjeshëm të romantizmit. Historia është vendosur në vitin 1194, pas dështimit të Kryqëzatës së Tretë. 

Më shumë detaje

200 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789992752431

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Aventurat heroike të Zotit Uilfred e bëjnë “Ivanhoe” ndoshta mbeten më të paharruarat nga ky autor. Shpëtimi nga zjarrimi, nxjerrja e robërve nga kështjella Kngiht e templarëve, procesi gjyqësor dhe lufta për të shpëtuar të dashurën e tij të bukur Rebeka, e cila ishte e izoluar, vijnë përmes rrëfimeve tejet provokative.

Këto ngjarje ndërtohen plot ngjyra në Britaninë Mesjetare, një botë romatike, kalorsiake dhe me kryqëzata. Romani vendoset në një sfond të ndritshëm të kalorësisë në kohën e konfliktit normano-sakson.

Walter Scot ka dëshmuar mjeshtrinë prej rrëfimtari në romanin historik duke mbetur që prej vitit 1820 një prej rrëfimtarëve më të mirë në këtë lloj të prozës.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe460
ISBN9789992752431
Titulli origjinalOmsca-1
V. Bot2004
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 13 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiHamit Kokalari