Nen shenjen e modernitetit Shiko më të madhe

Nen shenjen e modernitetit

Olsi Lalaj BPS0014

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Në fokus të këtij studimi është shoqëria shqiptare gjatë regjimit komunist dhe praktikat modernizuese që shteti ndërmorri gjatë kësaj periudhe. Me ardhjen në pushtet të partisë komuniste drejtuar nga Enver Hoxha, industrializimi dhe modernizimi i vendit u bënë prioritet politik.

Më shumë detaje

8 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789928185228

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

E ashtuquajtura ideologji marksiste - leniniste, që u adoptua si doktrina bazë e shtetit, e portretizonte punëtorinë si klasa që kishte pushtetin ekonomik dhe politik në shoqërinë. Por, për shkak të kushteve specifike që shoqëria shqiptare kishte pas Luftës së Dytë Botërore, Arshi Pipa, bëri këtë koment: "Komunizmi shqiptar e bazon politikën e tij ekonomike mbi një silogjizëm. Komunizmi është ideologjia e klasës punëtore. Një klasë e tillë nuk ekziston në Shqipëri. Atëherë le ta krijojmë atë." Ky studim synon të kuptojë pikërisht se si u formua klasa punëtore në Shqipëri gjatë kësaj kohe. Duke përqafuar një qasje diakronike në shqyrtimin e proceseve të proletarizimit të fshatarësisë dhe krijimit të klasës punëtore gjatë socializmit shtetëror në Shqipëri, ky studim analizon se cilat janë forcat shtytëse sociale që luajnë rol transformues për grupet shoqërore dhe individin në modernistet kur mungojnë forcat e tregut në shoqëri. Formuluar ndryshe dhe më ngushtë, pyetja qendrore e këtij studimi është: si ndodh procesi i proletarizimit ose i klasëformimit brenda mënyrës shtetërore të prodhimit?

Të dhëna

Faqe305
ISBN9789928185228
Viti i Botimit2015
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë