Qiell i lënë përgjysmë Shiko më të madhe

Qiell i lene pergjysme

Tomas Transtromer ALE0001

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër përfshin poezi të zgjedhura të Transtromer, nobelistit suedez i cili është psikolog me profesion, por ka krijuar një botë të fuqishme me metafora që eksplorojnë realitetin e vetëdijshëm me atë të pavetëdijshëm

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789995681994

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Tomas Transtromer është Fituesi i Çmimit ‘Nobel’ për letërsi, duke qenë i pari poet pas 16 vitesh që merrte një çmim të tillë. Ai është po ashtu nderi i Suedisë e cila i ka dhuruar një kështjellë birit të vet.

Transtromer është psikolog me profesion dhe është vetë ky profesion që e ndihmoi poetin të gjente një shteg të ri poetik që përfshinte jo vetëm realitetin e dukshëm të njeriut, por edhe atë të padukshëm.

Pikërisht këtu qëndrojnë edhe zbulimet e tij të fuqishme, ndriçimet e papritura metaforike, lidhjet e shkurtra mes dy botëve vetëdije-pavetëdije.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe120
ISBN9789995681994
V. Bot2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNatasha Lako