Mjeshtra te vjeter Shiko më të madhe

Mjeshtra te vjeter

Thomas Bernhard A-007244

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

MJESHTRAT E VJETËR është një rrëfim djallëzisht argëtues për miqësinë mes dy njerëzve në moshë madhore.

Më shumë detaje

998 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928323057

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Për gati tridhjetë vite, Regeri, kritik muzike, është ulur në të njëjtin stol përballlë një vepre të Tintorettos në muzeumin vjenez të artit, ndërsa mendonte si t’i kundërvihej shoqërisë bashhkëkohore, miqëve të tij, artistëve, motit, deri edhe banjave publike. Miku i tij i afërt Aztbacher është ftuar në takim dhe nëpërmjet syve të tij, ne mësojmë edhe më shumë për Regerin – vdekjen tragjike të së shoqes, mendimet e tij vetëvrasëse dhe për rrjedhojë arsyen e vërtetë të takimit. Njëherësh pesimist dhe kaq i gjallë, i hidhur dhe argëtues, Mjeshtrat e vjetër është një portret satirik mjaft i pasur, për kulturën, gjeniun, nacionalizmin, shtresat klasore, vlerën e artit dhe aspiratat njerëzore.

REVIWES:

“Bernhard është shkrimtar me origjinalitet të madh dhe mahnitës”

—The New York Review of Books

“Thomas Bernhard do të mbetet si gjeniu austriak i pasLuftës së Dytë Botërore”

—The Washington Times

“Thomas Bernhard është një prej maestrove të prozës europiane . . . Pas Kafkas and Canettit, ndjeshmëria e tij është një prej më gjithpërfshirëseve, më të aftave për imazhet shembullore në letërsinë modern botërore.”

—George Steiner

“Tani e kemi ne rradhën ta mbajmë sa më gjatë në mendje këtë gjeni, sikundër kanë bërë me vite e vite lexuesit në mbarë Europën’

—Christian Science Monitor

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe204
ISBN9789928323057
V. Bot2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë