Qeni i Baskervileve Shiko më të madhe

Qeni i Baskervileve

Artur Konan Dojl BCA074

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Që kur u botua së pari pjesë-pjesë në Strand Magazine e deri më sot, Qeni i Baskërvilëve është përshtatur në dhjetëra e dhjetëra forma të ndryshme artistike: është filmuar për kinemanë të paktën 18 herë e për televizionin 24 herë, si dhe është përshtatur si shfaqje muzike rock, shfaqje teatrale etj.

Më shumë detaje

9 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
Fletët163
ISBN978-99927-33-82-0

490 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Qeni i Baskervilëve është një nga klasikët e mëdhenj të librave të verdhë e një nga më të lexuarit mes tyre. Sherlok Holmsi është nga personazhet më të famshëm në letërsinë e vërdhë. Kaq i fuqishëm është ndikimi i Conan Doyle-it në brezat e shkrimtarëve të shekullit XX, sa gjurmë të këtij libri e të personazheve të tij gjenden në plot vepra të famshme të mëvonshme, shpesh edhe si referenca të qarta ndaj tij: Umberto Eco te Emri i Trendafilit, Nabokovi në shumë nga veprat e veta, Ray Bradbury te Farenheit 451 etj. Një klasik i letërsisë angleze e një nga më të lexuarit mes tyre, "një nga 50 librat që duhen lexuar në jetë", sipas gazetës Times.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët163
ISBN978-99927-33-82-0
V. Bot2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiVjollca Shtylla