I ri Nje jave ne Manastir ( nentor 1908 ) Shiko më të madhe

Nje jave ne Manastir ( nentor 1908 )

Mustafa Nano A-005684

Libër i ri

891 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9789928320087

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

“Vive le mort” 'ia bëri me vete, dhe vrikthi ktheu kryet në të majte si te kishte frike se kishte folur me ze te larte. Aty për aty pati nje cytje kotnimi per 1 dhene atij shfrimi njefare permbajtjeje a domethënieje edhe nepermjet ekzistencës se vet, dhe u vu nderkryerazite gjente arsye pse vdekja nuk ishte e thene te ishte një gjë për t'u vajtuar, perkundrazi, mund të ishte edhe një ngjarje e gëzueshme, pasi në atë menyre do shpëtonte një herë e mirë prej shume gjerave, do shpetonte prej grackës së nje vizioni mbi botën, qe burimin e kishte te terrori qe ushtronte vete vdekja, prej tutës se moskuptimit me te tjeret, prej makthit se gjithnjë do ti duhej te bente gjënë e duhur, dhe jo gjene që donte prej krusmes se pafrytshme per ti gjetur e kuptim vete jetes dhe prej pasigurise se edhe sikur ai kuptim të gjendej fjala vjen te ndertimi i nje familjeje te bukur e te lumtur, do ndodhte se s ben dicka... apo do dilte se s ben dikush qe do megakej trikthente gjerat ne gjendjen e njohur, ku ai kuptim ose do mungonte serish, ose do ngaterrohej me kënaqësi te thjeshta te jetës, si te lexonte një libër, të ndiqte nje gare kuajsh, të pinte nje gote vere "Chateau Margaux", etj, etj.

Te gjitha ato, e të tjera të ngjashme, ishin kenaqesi që merrnin vlere kur i mëisheshin, si degët me gjethe nje trungu peme, kuptimeve të jetës, njërin prej te cileve ai e kishte zbuluar dy javë më parë, në Paris, me te dale prej studios se doktorit, dhe ai kuptim ishte te genet baba, babai i Besés, babai i pazevendesueshem i saj.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe338
ISBN9789928320087
V. Bot2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori